Zlatá medaila Pozdrav z Prahy

Pozdrav z Prahy !

Česká mincovňa si tento rok pripravila pre zberateľov skutočne milý produkt. Je ním zlatá medaila “Pozdrav z Prahy” vyrobená vo forme pohľadnice, do ktorej je medaila vsadená.

Zlatá medaila Pozdrav z Prahy

Zlatá medaila Pozdrav z Prahy

Do kontrastu sa tu dostáva veľkosť medaile s jedným z mnohých českých hradov – tisícročné pražské sídlo českých kráľov je zároveň najväčším hradným komplexom na svete. Autorka výtvarného návrhu stvárnila tento motív na najmenšej zlatej medaile razenej v Českej mincovni o váhe 0,5 g.

Medaila je vsadená do špeciálneho balenia v podobe repliky vzácnej dobovej pohľadnice, kde v dolnom pravom rohu nesie nápis “Pozdrav z Prahy”. Na pohľadnici sú pestrofarebne vyobrazené pražské pamiatky – panoráma Pražského hradu, Múzeum kráľovstva českého (dnes poznáme pod názvom Národné múzeum), Veľké námestie (dnes Staromestské námestie), s Týnskym chrámom a Pomník cisára Františka.

Pôvodnú tiskovinu vydal nakladateľ Carl Schwager z Drážďan, pravděepodobne v roku 1897.

Tento konkrétny korešpondenčný lístok bol odoslaný dňa 9.8. 1898 – na adresnej strane sa nachádza vyobrazenie dvojgrajciarovej frankovanej známky cisára Františka Josefa I. spolu s jednoduchou adresou. Adresa pozostáva len z názvu kaviarne a mesta. Na tomto príklade máme možnosť vidieť vysokú spoľahlivosť vtedajšej pošty!

Autorka návrhu: Irena Hradecká, DiS.

AVERZ: Patrí atribútom ostrova Niue. Českej mincovni poskytuje licenciu k vydávaniu mincí. Vyobrazuje portrét kráľovny Alžbety II., rok emisie uvedený v spodnej časti medaile 2017. V kolopise: NIUE ISLAND • 5 DOLLARS • ELISABETH II • 2017.

REVERZ: Reverzná strana mince je venovaná hradnej panoráme a česko-anglickému opisu PRAHA – PRAGUE

Materiál: Zlato
Váha: 0,5 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 11 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
pozdrav z Prahy

pozdrav z Prahy

Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: Leden 2017
Balení: Blistr
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ne
Balení kapsle: Ano
Emitent Niue
Nominální hodnota 5 NZD
pozdrav z Prahy

pozdrav z Prahy

 

pozdrav z Prahy

pozdrav z Prahy

pozdrav z Prahy

pozdrav z Prahy

Predajná cena 1250 Kč

 

Zdroj a možnosť zakúpiť si medailu je priamo na webovej stránke Českej mincovne: www.ceskamincovna.cz

Pridaj komentár