74. Auktion Aurea Praha + 9. e-Auktion

Sobota 3.12.2016 je dňom, kedy sa uskutoční v poradí už 74. medzinárodná numizmatická aukcia Aurea.

Široká zberateľská verejnosť sa môže tešiť na bohatú ponuku z oblasti mincí, medailí, rádov a vyznamenaní.

Miesto konania: Praha, Konferenční centrum City, Na Strži 65
Dopravní spojení – metro C, stanice Pankrác
Čas: 9:00

V nasledujúce dni sa uskutočnia ďalšie aukcie:

75. aukce Sobota 3. 12. 2016
Antické mince 14.00 – 16.30 hod., pol. 1001 – 1406

76. aukce Sobota 3. 12. 2016
Ruské mince a medaile 16.30 – 19.00 hod., pol. 2001 – 2382

77. aukce Neděle 4. 12. 2016
Papírová platidla 9.30 – 13.00 hod., pol. 3001 – 4055

9. eAukce Neděle 4. 12. 2016 – Čtvrtek 8. 12. 2016
Numismatika, faleristika
bankovky, staré pohlednice začátek 18.00 hod.

Tak ako vždy, z pestrej ponuky materiálu vyberáme pár zaujímavých položiek:

 5 dukát Ferdinand II. 1637

5 dukat Ferdinand II. 1637

5 dukat Ferdinand II. 1637

Položka č. 22

Popis: 5 Dukát 1637, Praha-Wolker, Hal.718 (17,11 g), nep. nedor., nep. zvlněn, hlaz. hrana_R!

Vyvolávacia cena: 400 000 Kč Dosiahnutá cena: Nevydražené

 10 dukát Ferdinand III. 1657

10 dukát Ferdinand III. 1657

10 dukát Ferdinand III. 1657

Položka č. 25

Popis: 10 Dukát 1657, Vídeň-Richthausen (34,53 g), m.o., rysky_R! ex H. D. Rauch, Aukce 77, Vídeň 10. 4. 2006, pol. 1346

Vyvolávacia cena: 600 000 Kč Dosiahnutá cena: 600 000 Kč

 1 Krone 1858 Franz Josef I.

1 Krone 1858 Franz Josef I.

1 Krone 1858 Franz Josef I.

Položka č. 103

Popis: Koruna spolková 1858 V, škr., rysky, hr._RR!

Vyvolávacia cena: 180 000 Kč Dosiahnutá cena: Nevydražené

 100 Korona 1908 – jubilejná Franz Josef I.

100 Korona 1908 jubilejná Franz Josef I.

Položka č. 131

Popis: 100 Koruna 1908 – jubilejní (raženo pouze 16026 ks), nep. rysky

Vyvolávacia cena: 180 000 Kč Dosiahnutá cena: 220 000 Kč

10 dukát 1930

10 dukat 1930

10 dukat 1930

Položka č. 151

Popis: 10 Dukát 1930 (raženo pouze 394 ks), zcela nep. hranky, nep. rysky_R! certifikát ČNB ze dne 11. 11. 2002, číslo 000155

Vyvolávacia cena: 400 000 Kč Dosiahnutá cena: 1 300 000 Kč

 Zlatá medaila Dokončení chrámu sv. Víta v Praze 1929

Položka č. 240

Popis: Medaile 1929 (J. Šejnost) – K dokončení velechrámu sv. Víta a k miléniu. Sv. Václav sedící čelně s praporcem a štítem, nápisy / Chrám sv. Víta, zemské znaky, opis. Au 0,987, 70 mm (168,52 g), na hraně chybně vyraženo ryzostní číslo “750”, Bo.100a, nep. hr._RR! přiloženo Odborné posouzení Puncovního úřadu č. OV 16017 ze dne 13. 10. 2016 ex AUREA Numismatika, 70. aukce, Praha 21. 5. 2016, pol. 184O důvodu proč má medaile na hraně označení ryzosti “750“ můžeme pouze spekulovat. V podstatě lze vyloučit pozdní označení medaile z důvodu zvýšení sběratelské ceny .Vyšší sběratelskou cenu medaile s nižší ryzostí bylo možné předpokládat až v posledních několika málo letech. Medaile je ve sbírce, ze které je prodávána nejméně od 70. let minulého století. Kromě toho by případný padělatel musel počítat se snadnou možností odhalení skutečné ryzosti. Je tedy velmi pravděpodobné, že medaile byla chybně označena v době ražby. Důvodem mohla být úspora poplatku za puncování, neboť za nižší ryzost byl nižší poplatek. Podle neověřených informací pamětníků z Kremnice měly být medaile s nižší ryzostí vyraženy jen v několika kusech pro zasloužilé pracovníky mincovny. Zde se nabízí spekulace, že některý pracovník mohl dodat zlato na medaili nižší ryzosti a nechal si vyrazit medaili v dukátové ryzosti a rozdíl zlata získal nelegálně ze zlata mincovny. Medaile musela být označena ryzostí “750“ a o skutečné ryzosti věděl jen její majitel. Samozřejmě nelze ani vyloučit obyčejnou lidskou chybu při označení ryzosti medaile.

Vyvolávacia cena: 500 000 Kč Dosiahnutá cena: 1 200 000 Kč

Zdroj a viac informácií nájdete na : www.aurea.cz

Pridaj komentár