Rozhodli ste sa zbierať pamätné euromince? V tom prípade sa určite nejeden z vás zamýšľal ako by si svoju zbierku obohatil s vynaložením čo najnižších finančných prostriedkov.
Áno, určite to je možné. Ale ako sa hovorí, nič nie je zadarmo a aj tu budete musieť vynaložiť trošku svojho úsilia a povenovať sa svojej záľube. Aj o tom je predsa zberateľstvo
Základom je kupovať mince priamo od zdroja, teda od emitenta euromincí daného štátu.
Kde nájdete pamätné euromince ?
Európsku úniu tvorí v súčasnosti 28 členských krajín, z toho 19 krajín prijalo spoločnú menu EURO. Nazývame ich preto krajinami eurozóny.
Okrem väčšiny členských štátov Európskej únie spoločnú menu EURO používajú aj nečlenské mikroštáty: Andora, Monaco, San Marino a Vatikán.
Vráťme sa k emitentom, teda vydavateľom mincí, aby sme niečo ušetrili Vo väčšine prípadov je emitentom euromincí národná banka alebo mincovňa konkrétneho štátu.
Nezabúdajte, že malým negatívom pri objednávaní euromincí od emitenta je fakt, že väčšinou je nutné kúpiť celé rolky mincí.
Alebo sa pokúste túto malú nevýhodu pretaviť do výhody. Spoznávajte nových zberateľov, do zbierania euromincí zapojte svojich známych, kamarátov… o mince a radosť z ich zbierania sa podelíte, niektoré vymeníte, prípadne niečo predáte ďalej.
Ak si teda chcete dokúpiť nové mince do zbierky a hlavne za menej peňazí ako sa bežne vyskytujú na trhu, objednajte si ich priamo z národnej banky alebo mincovne v danom štáte. Ako základnú pomôcku a odrazový mostík prikladáme aj zoznam národných bánk a mincovní s priamymi kontaktnými údajmi.
Stačí už len sledovať pripravované emisie mincí a oprášiť si svoju angličtinu
V dohľadnom čase sa pokusíme doplniť tipy, rady a informácie o špecifikách jednotlivých mincovní. Uvítame aj Vaše skúsenosti…
National central banks and mints in the European union
National mints of non-EU Member States having adopted the euro
Andorra: | Real Casa de la Moneda – Fábrica Nacional de Moneda y Timbre |
Monaco: | La Monnaie de Paris |
San Marino: | Azienda Autonoma di Stato Filatelica e Numismatica |
Vatican City | Ufficio Filatelico e Numismatico |
Zdroj:
http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/cash/common/index_en.htm
Ale niekedy sa dá kúpiť niečo zaujímavé aj v iných krajinách.
Napríklad vzácnu 100€ Vatikánu . . . len za 4000€.
http://www.mdm.de/100-euro-gold-vatikan-2014
foto
Do zoznamu mincovní čo vydávajú zberateľské EURo mince určite nepatria štáty ako Česko, Maďarsko, Poľsko, Švédsko… 😉
Fidzi máš pravdu, ani Bulharsko, Dánsko, Rumunsko, Veľká Británia nepatria do eurozóny. Vieme o tom, ale zoznam štátov sme sem dali kompletný
Zase omyl. Bulharsko, Dánsko, Rumunsko, Veľká Británia patria do eurozóny, ale nepatria do Európskej menovej únie 😉
Eurozóna = štáty , ktorých menou je Euro.