Karpatské bukové pralesy 100€ 2015

100 eur – Svetové prírodné dedičstvo – Karpatské bukové pralesy 2015

Karpatské bukové pralesy 2015

100 eur – Svetové prírodné dedičstvo – Karpatské bukové pralesy 2015

Plánovaný termín emisie: 3. december 2015

Autor: Mária Poldaufová
Materiál: Au 900, Ag 75, Cu 25
Hmotnosť: 9,5 g
Priemer: 26 mm
Hrana: vrúbkovaná
Výrobca: Mincovňa Kremnica
Rytec: Dalibor Schmidt
Náklad:

4 100 ks v proof vyhotovení

Lícna strana: Pre Karpatské bukové pralesy je typický Fúzač Alpský, ktorý je zobrazený na lícnej strane, vsadený do okrúhleho rámu. Vľavo od neho sa nachádza aj letopočet 2015. Nad ním, v hornej časti mincového poľa sú vyobrazené kvety a listy Zubačky Žliaziatej. Na hornom okraji je vsadený slovenský štátny znak, pod ktorým je označená nominálna hodnota mince 100 EURO. V spodnej časti mince je názov SLOVENSKO.

Rubová strana: Na tejto strane mince je vyobrazené prostredie karpatských bukových pralesov. V ľavej časti mince je opise nápis SVETOVÉ PRÍRODNÉ DEDIČSTVO a v jej pravej časti nápis KARPATSKÉ BUKOVÉ PRALESY. V ľavej hornej časti mincového poľa sú zobrazené aj znaky MP a MK podľa autorky výtvarného návrhu mince Márie Poldaufovej a znak Mincovne Kremnica.

_______________________________________________________________________________________

Karpatské bukové pralesy sa nachádzajú vo východnej časti Slovenska, konkrétne sa rozprestierajú pozdĺž 185 km osi s ukrajinskými hranicami. Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO boli slovenské a ukrajinské karpatské bukové pralesy schválené 28. júna 2007 v Novozálandskom meste Christchurch.

Uvedené Karpatské pralesy sú unikátne tým, že vytvárajú jedinečný a vzácny prípad vertikálnej lesnej vegetačnej stupňovitosti.  Práve na tomto relatívne malom území sa nachádza celosvetovo významná genetická bunka buka. Pýchou Karpatských bukových pralesov je neporušená prírodná scenéria , so stromami, ktorých výška dosahuje až 58 metrov. Vo svetovom ponímaní je to najväčšia nameraná výška buka.

Toto čarovné miesto je domovom vzácnych rastlín a živočíchov. Svoje miesto tu majú obojživelníky, ako sú napríklad Salamandra škvrnitá, Kunka žltobruchá, Úžovka stromová a mnoho ďalších zvierat.

Zdroj: www.nbs.sk

www.mint.sk

 1. Profilový obrázok používateľa: rudi2 rudi2 píše:

  páči sa mi, spolu s 10 eurovkou je to pekná dvojička a bude ozdobou UNESCO série …

 2. Profilový obrázok používateľa: trobo trobo píše:

  Skutočne jeden z tých vydarených návrhov, uvidíme ako zvládnu realizáciu.

 3. Profilový obrázok používateľa: Marian 777 Marian 777 píše:

  Tak predajná cena v mincovni pri rezervácii je 381€.

 4. Profilový obrázok používateľa: Helios Helios píše:

  Minca Au 100€/2015 “Karpatské bukové pralesy” je ešte stále v predaji v mincovni Kremnica za 384€ + pamätný list taktiež k dispozícii za 3€.

Pridaj komentár