Slovenský štát – mince 1939-1945 (SLST)

Slovenský štát – Blog o minciach v rokoch 1939 – 1945 – všetko na jednom mieste.

5h 1943 Slovenský štát

5h 1943 Slovenský štát

5Ks 1939 Slovenský štát

5Ks 1939 Slovenský štát

História, ktorá si zaslúži svoje vlastné vlákno. K minciam SLST patrí špecifická doba, v ktorej sa vyrobili a kolovali v peňaženkách obyčajných ľudí na našom malom Slovensku. Všetci určite vieme z dejepisu, alebo z rozprávania našich starých rodičov čo sa dialo v tomto období avšak vzhľadom na viacnásobné „prehodnocovanie“ dejín existuje viacero „právd“ o tom ako to naozaj bolo. Pre nás je podstatné, že sme existovali v strede Európy v tom najťažšom období minulého storočia a dokázali prežiť, pričom v oblasti peňažnej sme doslova rozkvitali. V období, keď okolité štáty míňali všetky farebné kovy na to najpodstatnejšie vo vojne, my sme razili vzácne mince, čo malo neskôr vplyv na ich samotnú existenciu.

Neuskutočnená razba 10 h 1943 Slovenský štát

Neuskutočnená razba 10 h 1943 Slovenský štát

Sumár mincí s klasikou do reproduktorov :

Zaujímavou témou pri minciach slovenského štátu, ale nie len pri nej je uchovávanie mincí rôznych materiálov, pričom najproblematickejší materiál je v tomto prípade zinok, z ktorého je vyrazený 5 halierník. Pred časom som sa rozhodol, že túto mincu zastabilizujem podľa návodu v jednej zaujímavej literatúre. Mincu mi poskytol môj dlhoročný priateľ  stým, že minca bola úplne čierna, zoxidovaná, a jediné čo ma mrzí, je že som ju neodfotil v pôvodnom stave. Ako tento experiment pokračuje zverejním v nasledujúcich dňoch.

A niečo na čítanie . . . pred nejakým časom som s Autorom rozhovorov so zberatelmi – Karlom absolvoval rozhovor o minciach SLST a tu je v celom znení:

Rozhovor o SLST

V nasledujúcich riadkoch nájdete štatistické, užitočné, ale aj zaujímavé informácie o jednotlivých nomináloch. Jednotlive nominály budem dopĺňať postupne.

5 halierov 1942

Všeobecne:

Rozmerovo najmenšia minca s najnižšou nominálnou hodnotou, ktorá sa však môže zaradiť medzi tie najvzácnejšie mince z tohto obdobia. Jej „chybičkou krásy“ je materiál, z ktorej je vyrobená. Každý, kto ju má vo svojej zbierke je na ňu určite pyšný.

Slovenský štát      Slovenský štát

váha                                         0,94 gramu

náklad                                     1 000 000 ks v kvalite UNC

priemer                                  14 mm

hrubka                                    1,1 mm

material                                 Zinok (Zn)

motív averz                            Slovenský znak, nápis “Slovenská republika 1942”

motív reverz                          nápis “5h” (nominál)

autor averzu                          Stefan Grosh

autor reverzu                        Anton Hám

varianty                                 –

Súčasné zachovalosti

Vzhľadom na materiál, z ktorého je táto minca vyrobená je stav UNC naozaj vzácny. Na väčšine mincí sa prejavila zinková korózia, ktorá okrem farby mince narušuje aj povrchovú štruktúru. V mieste napadnutia vznikajú krátery hĺbky až 0,2 mm. Dlhodobá korózia spôsobuje úplné sčernanie mince. Korózia znehodnocuje aj mince, ktoré boli pôvodne UNC, toto znehodnotenie je menej vážne ako znehodnotenie mince mechanické, spôsobené obehom. Takéto mince je možné do numizmatickej zbierky doplniť len vo vínimočných prípadoch, keď si zberateľ chce vytvoriť zbierku v krátkom čase, alebo má okresaný finančný rozpočet.

Čistenie

Čistenie zinku je možné vykonať chemicky (biele, či čierne fľaky) alebo mechanicky, ak je minca skorodovaná do hĺbky. O čistení zinku si je možné prečítať v literatúre „Čištění a konzervace mincí a medailí“ od autorov Ján Bukovic, Ján Zigmund. Len stručne spomeniem kúpel v kyseline fosforečnej zriedenej s vodou v pomere 1:99, ale pozor, treba pomaly vlievať kyselinu do vody, nie naopak! V tomto kúpeli sa minca ponechá 5-10 minút, následne sa viac krát opláchne vodou a vyčistí mosadzným kartáčikom, ktorý napodiv mincu nepoškodí. Minca získa po tomto zásahu krásny kovový lesk, avšak pozor, bez ďalšej konzervácie dôjde opätovne ku korózii.

Uskladnenie

Uskladneniu tejto mince skúmalo už viacej nás, nešťastných zberateľov, ktorí si zakúpili dokonalú mincu a po čase zistili, že to, čo vydržalo 80 rokov v pôvodnom stave zrazu prudko stráca svoju kvalitu (náhoda, alebo neskúsenosť?). Určite nedoporučujem „utopenie“ mince v oleji, alebo jej namazanie. Tento spôsob konzervácie má viaceré nedostatky a ten hlavný je, že nefunguje. Vo vyššie spomínanej literatúre je na prvý pohľad dosť komplikovaný spôsob konzervácie pomocou dvojchromanu, avšak zdanie klame a pri troche snahy dosiahnete uspokojivý výsledok. O tejto téme nájdete na našej stránke samostatný blog, kde už dlhší čas monitorujem účinnosť tejto metódy. Nakoniec je potrebné pripomenúť, že koróziu urýchľujú iné kovy, ktoré vyvolávajú elektrolýzu, takže v žiadnom prípade neukladajte mincu do kovového obalu, alebo k iným minciam!

Aktuálna cena

Strohé čísla nemajú hlavne pre začínajúcich zberateľov veľkú váhu, preto sa pokúsim trochu inak.

Ražobný lesk (RL) je najvyššia kvalita a v prípade tejto mince je to skôr fikcia ako realita, keďže sa jedná o zinok. Cena takejto mince by mohla dosiahnúť hodnotu vyše 100€.

Uncirkuláte (UNC) minca je dokonalá minca bez korozie a bez známok obehu. Cena takejto mince je v tomto prípade okolo 70€. Ak má takáto minca väčšie či menšie známky korózie, cena rapidne klesá až k 30€.

Mince so známkami obehu sa dajú kúpiť pod 30€, najlacnejšie a najviac poškodené exempláre neklesajú pod 15€.

Cenu poškodených, alebo veľmi skorodovaných mincí nebudem uvádzať.

Načo si dať pozor pri kúpe

V prvom rade je potrebné spomenúť fakt, že minca je naozaj malá a pri kúpe kvalitnej mince sa nezaobídeme bez lupy. Vedzte, že povrchová korózia môže skrývať hĺbkovu a preto je dobré si mincu dokonale prehliadnuť. Ak chcete mať naozaj istoto, že kupujete kvalitnú mincu, nerobte žiadné kompromisy a kupujte len bezchybné kusy.

Na druhej strane ak máte na vyber, radšej kúpte škaredú flakatú, bielu, čiernu mincu bez mechanického poškodenia, ako vyleštenú krásku so škrabancami a ryhami.

Zaujímavosti

Viete že možno raz bude táto minca použitá ako palivo? Áno, je to zaujímavé, ale zinok je jednou zo zložiek potrebných ku výrobe vodíka z vody studenou fúziou.

Rok po emisii 5h sa 4.11.1943 na sneme Slovenskej republiky diskutovalo o tom, či sa táto minca nestiahne z obehu, keďže sa 5 halierové mince javili ako nepraktické a zbytočné, no tento návrh neprešiel z technicko-účtovníckych dôvodov a ako platidlo sa používali až do roku 1947.

Prehľady:
http://www.mincecsr.szm.com/mince-slovenska-republika-1939-1945.htm
http://www.limitamince.sk/mince-slovenskeho-statu
http://coins.lmsystem.sk/index.php
http://mince.dovrecka.sk/katalogy/2-otvoreny-katalog-slovenskych-minci
http://colnect.com/sk/coins/list/page/1/country/2345-Slovensk%C3%A1_repu…
zaujimavosti:
http://www.richtera.cz/numismatics/
http://www.mincecsr.szm.com/slovensko1939-1945/mince-sr-1939-1945-skusob…

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=450&lot=384

Slovenský štát – trochu histórie:

http://narod.sk/dejiny-slovenov/78-slovenske-mince-pocas-1-sr

Skúšobné razby:
http://www.richtera.cz/numismatics/pict/interest/10hs_1943.jpg
http://www.richtera.cz/numismatics/pict/interest/50hs_1944.jpg
http://www.richtera.cz/numismatics/pict/interest/1ks_1942.jpg
http://www.richtera.cz/numismatics/pict/interest/1ks_1945.jpg
http://www.coinarchives.com/9e852589325fdf7684cd47811481d57c/img/macho-c…
http://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/skusobne-razby-minci-csr-sr

 1. Profilový obrázok používateľa: rato1234 rato1234 píše:

  Čítal som niekde neviem či nie v knihe Kremnická mincovňa od G. CHlapoviča že autormi mince 5 h 1942 sú Andrej Peter a Anton Hám

 2. Profilový obrázok používateľa: Taťka Taťka píše:

  Ano, ale pôvodne bol uvedený Grosh. Kto a prečo to zmenil?

 3. Profilový obrázok používateľa: rato1234 rato1234 píše:

  To ozaj neviem , len som videl vašu super robotu , ktorú ste urobil na tomto blogu a prečítal som si informácie a zarazil som sa pri pohľade na meno jedného z autorov , viem že je to veľmi sporná vec a asi ju bez nejakej inej pomoci napr. Nahliadnutia do archívu mincovne nevyriešime .

 4. Profilový obrázok používateľa: Taťka Taťka píše:

  Chcem sa postupne venovať všetkým nominálom keď bude čas, tak snáď sa mi podarí zaujať, inšpirovať, ….

 5. Profilový obrázok používateľa: rato1234 rato1234 píše:

  Určite zaujme , je to špecifické obdobie našej republiky , kde nám ako zberateľom zostalo aspoň niečo pekné a tešíme sa z kompletných zbierok mincí SŠ a vaše informácie sú takým oživením a doplnením príbehu ku každej minci .

Pridaj komentár