Svätováclavský dukát 1937 vystavila Numizmatika Turnov do dražby s nasledovným popisom:
Svätováclavský dukát 1937 RRR
Hmotnost: 3,490 g
Raženo jen 324 kusů
Dukát je v krásném sbírkovém stavu s nádherným leskem v plochách!
K minci je přiložen znalecký posudek a je součástí aukce!
Mince je v super stavu, blíže určeném viz foto a na znaleckém posudku!
Mince s původem!
Tento kus byl zakoupen majitelem v prosincové aukci Aurea v roce 2008.
Dukáty 1937 byly raženy dvěma razidly.
Tento je typ s lehce nedoraženým okem sv. Václava
a familierně ho přezdíváme “Žižka”.
V nedávné aukci Macho & Chlapovič byl tento ročník prodán za 23 000 Euro + 17 % aukční přirážky!
To je v přepočtu úctyhodných 726 000 Kč!
Za originalitu a autentičnost ručím okamžitým vrácením peněz !
Priamy link na aukciu: http://aukro.cz/zlaty-dukat-sv-vaclava-1937-rrr-bomba-i5806233403.html
_______________________________________________________________________________________
Úlohou svätováclavských dukátov bolo najmä vyzdvihovanie dôležitosti meny, vtedajšej mladej Československej republiky. Svätováclavské dukáty začala Mincovňa Kremnica raziť už v roku 1923 ( prvých 1000 kusov bolo číslovaných ), razba pokračovala postupne až do roku 1939 a neskôr sa uskutočnila aj razba ročníka 1951. Všetky svätováclavské dukáty boli na základe nariadenia vtedajšej vlády razené z dukátového zlata 986/1000 Au.
Ročníky 1923-1936 boli razené rádovo v desať-tisícových nákladoch. Ich zberateľská hodnota je preto podstatne nižšia. Koľko sa z nich dochovalo až dodnes, nevie s určitosťou povedať nikto. Razené boli aj násobky dukátov a teda 2 dukáty, 5 dukáty a 10 dukáty. Zberateľsky sú obzvlášť cenené hlavne ročníky 1937 a 1938, z ktorých bolo vyrazených len pár desiatok kusov. V roku 1939 bol vyrazený už len 1 dukát, v počte 276 kusov.
Všetky svätováclavské dukáty sa stali okamžite plnohodnotnou súčasťou menového systému v Československej republike. Svätováclavské dukáty slúžili pre široké obyvateľstvo ako forma ukladania a investovania svojich úspor do zlata. Neraz práve tieto dukáty používali vtedajší emigranti k prekonaniu ťažkých začiatkov v ich novej krajine.
Zaujímavosťou je, že výtvarné stvárnenie schválil terajší minister financií Alois Rašín, tesne predtým ako podľahol atentátu. Výtvarné návrhy vypracovali Otakar Špeniel a Jaroslav Benda.
_______________________________________________________________________________________
Averz: Základ averzu tvorí vyobrazenie svätého Václava, ktorý je odetý do drôtenej košele, opásaný mečom s plášťom a kužušinovou čapicou. V pravej ruke drží prápor a v ľavej ruke štít s orlicou. Postava Václava je ukončená nad kolenami 5 oblúkmi. Naľavo od nich je značka “O.Š” a napravo je značka “B.” Okolo je nápis “NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM“. Okraj dukátu je ozdobený perlovým vencom.
Reverz: Na strane reverzu mince je malý štátny znak Československej republiky, český lev so slovenským znakom na hrudi , ohraničený štítom. Na ľavej a pravej strane sú stvárnené lipové listy a kvety. Pod znakom je umiestnený rok razby. Text v opise „REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKÁ“. Okraj mince je ozdobený perlovým vencom.
Výsledná cena 495 100,00 Kč